Закон Савченко: бути чи ні?

Автор: 

Людям, які ніколи не були учасником кримінального судочинства у нашій країні, важко зрозуміти доцільність чи шкоду цього закону. 

Почну з кінця. Досить велика кількість засуджених за тяжкі злочини опинились на волі і вчинили нові злочини! А чому ж так сталося, що під дію цього закону потрапила така велика кількість людей? Чому вони відразу почали вчиняти нові злочини? Їх недостатньо перевиховали? Ще декілька років перебування  за ґрати  суттєво вплинули б на їх поведінку?

Причина одна: в більшості випадків сім'я відвертається від людини і, вийшовши із в'язниці, вона опиняється на вулиці. Отже, масове звільнення показало тільки актуальність проблеми: в Україні відсутня система реабілітації і адаптації осіб, що звільнились з місць позбавлення волі. Особи, які втратили в тюрмі соціальні зв'язки, після звільнення повертаються туди максимум через пів року.

Тепер розглянемо "закон Савченко" з точки зору справедливості і відповідності міжнародним стандартам. Позбавлення волі  це покарання, яке може бути призначене тільки вироком. Тобто, суд має визнати особу винною у вчиненні злочину. У виключних випадках, передбачених національним законодавством і міжнародними актами, суд має право взяти особу під варту до винесення вироку, але розглянути справу у максимально швидкі строки.

Що ж відбувалось насправді? Ще декілька років тому під варту брали 3/4 обвинувачених і розглядали справи роками. Людина без вироку вже відбувала покарання. При цьому, слід звернути увагу, що умови тримання в слідчих ізоляторах набагато гірші, ніж у колоніях. 

Відсутність прогулянок і тісні задушливі камери призводили до того, що після двох років утримання людина перетворювалась на інваліда. Чи винна людина, що суд не міг оперативно розглянути справу і винести обвинувальний вирок? Ні! Метою позбавлення волі є перевиховання людини працею, а не тримання в нелюдських умовах.

Європейський суд з прав людини задовольнив тисячі позовів від осіб, які визнані  винними, але довгий час утримувались під вартою без вироку. З бюджету відшкодовано тисячі євро.З точки зору справедливості і законності, "закон Савченко" є справедливим відшкодуванням за тортури, пов'язані з триманням у слідчих ізоляторах. 

Скасування закону саме зараз вже не має сенсу, оскільки всі засуджених за попередні роки вже звільнено. А існування такої норми у діючому законодавстві, навпаки, буде стимулювати суди до швидкого розгляду кримінальних справ.


Думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не несе відповідальності за зміст цієї публікації.
 

Поділіться:

ЧП.INFO онлайн

Телеканал ЧП.INFO онлайн

Думка екcперта

Олена Шевченко
Правозахисниця, голова ГО Інсайт
06.04.2018
Володимир Фесенко
Директор Центру політичних досліджень "Пента"
04.04.2018
Тетяна Попова
Медіаексперт, екс-заст. міністра інформполітики
21.03.2018
RSS-матеріал