Рішення щодо припинення торгівлі з ОРДЛО може бути переглянуто

Автор: 
Кандидат філософських наук, експерт ГО «Слово і Діло»

   Такі контроверсійні і суспільнозначущі питання, як припинення економічних взаємин з окупованими районами Донецької та Луганської областей, мають вирішуватися шляхом пошуку політичного консенсусу. Наразі цього не сталось. Виникає питання: а наскільки наш найвищий представницький орган – парламент - дієздатний і спроможний приймати подібні рішення? Відповідь цілком очевидна – сьогодні у Верховній Раді України більшість політиків налаштовані на продукування конфліктів та роздмухування суперечностей, а не на пошук консенсу та компромісів. Звісно, якщо не йдеться про підвищення собі зарплатні.

   Тому довелося вирішувати ситуацію з блокадою Донбасу РНБО. Однак все це виглядає, як намагання нинішньої влади уникнути відповідальності і у разі необхідності мати простір для оперативного маневру з можливістю перегляду рішення. 

   З огляду на це, не думаю, що саме такий вихід із ситуації стане остаточним. Тому що не можна вирішити питання про характер взаємин із, так званими, ЛДНР без розгляду її у більш у широкому контексті – взаємин з РФ, інакше, ті ж самі ресурси і товари, якими ми обмінювалися з окупованими територіями безпосередньо через лінію розмежування, будуть потрапляти на територію України опосередковано - через російсько-український кордон. Причому цілком легально, але при цьому збагачуючи інших суб’єктів – російських та лднрівських ділків. Українські олігархи це переживуь, звісно. В кінцевому рахунку все одно всі свої витрати вони перекладуть на споживача – українського громадянина. Тому я би не став зловтішатися щодо втрат Р.Ахметова чи ще когось з вітчизняних олігархів. Вони свої питання вирішать або з ватажками ЛДНР, або безпосередньо у Москві.

   Не варто виключати й сценарію, коли підкилимними рішеннями будуть визначені кілька суб'єктів, які монополізують цю торгівлю, замкнувши всі корупційні потоки на собі. Чи є такий варіант корисним для Української держави – питання риторичне.

  Ще хотілося б зауважити, що рішення РНБО потягне наслідки й на міжнародній арені. І негативну реакцію з боку Франції та Німеччини ми вже почули. 

Отож висновок такий. 

   Рішення РНБО щодо припинення торгівлі з так званими ЛДНР не є остаточним. Це рішення не можна назвати таким, що досягнуто в результаті консенсусу як владних еліт, так і суспільства. Відповідно, воно може бути переглянуто і, швидше за все буде переглянуто. І рано чи пізно, але парламенту таки доведеться взяти на себе відповідальність за вирішення цього питання. Втім, такі питання варто вирішувати не на рівні внутрішньополітичної боротьби за владу і власність, а у глобальному контексті – щонайменше у контексті подальших стосунків з РФ та ОРДЛО. Наразі, крім нескінченного повторення мантри про «необхідність відновлення територіальної цілісності України» та «країну-агресора», маємо абсолютну невизначеність і цілковиту відсутність реального бачення алгоритму «відновлення територіальної цілісності». І ситуація з блокадою продемонструвала це з усією наочністю.

Думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не несе відповідальності за зміст цієї публікації.

Поділіться:

ЧП.INFO онлайн

Телеканал ЧП.INFO онлайн

Думка екcперта

Євген Захаров
Директор Харківської правозахисної групи
17.05.2018
Яніна Соколовська
Головний редактор порталу «Известия в Україні»
10.05.2018
Олена Шевченко
Правозахисниця, голова ГО Інсайт
06.04.2018
RSS-матеріал

Опитування