Мілітаризація дітей на окупованій Луганщині - справу учасниці «Юнармії» передано до суду
Прокурори Луганської обласної прокуратури направили до суду обвинувальний акт стосовно представниці руху «Юнармія» - російської воєнізованої дитячо-юнацької організації, створеної під контролем міноборони рф для популяризації військової служби та формування лояльності молоді до армії держави-агресора.
Влітку 2025 року обвинуваченій було повідомлено про підозру. Її дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України як воєнний злочин, вчинений за попередньою змовою групою осіб.
За даними слідства, обвинувачена є громадянкою України, уродженкою міста Алчевськ Луганської області. Вона обіймала посаду члена головного штабу «Юнармії». Після початку повномасштабного вторгнення рф обвинувачена брала участь в організації діяльності руху на тимчасово окупованій Луганщині та залучала дітей до заходів на підтримку військових держави-агресора. Зокрема, вона допомагала організовувати передачу так званої «гуманітарної допомоги», символіки та інших матеріалів, які використовувалися як демонстрація підтримки збройних сил рф. Частина цих дій здійснювалася за координації керівних структур руху в рф.
У 2023–2025 роках жінка брала участь у масових заходах та виступала в ефірах проросійських медіа на тимчасово окупованій території області, зокрема в Луганську, Алчевську та Кадіївці. Під час виступів вона поширювала пропагандистські наративи, героїзувала військових рф та формувала серед дітей позитивне ставлення до служби в армії держави-агресора.
Також задокументовано її участь в урочистих заходах руху, під час яких вона вручала відзнаки дітям віком 11–14 років.
Такі дії суперечать міжнародно-правовим гарантіям захисту дітей у період збройного конфлікту, передбаченим Женевською конвенцією IV, Додатковим протоколом І до Женевських конвенцій, а також Конвенцією ООН про права дитини.
За даними слідства, мілітаризація дітей через «Юнармію» має організований і довготривалий характер:
у 2016 році рух створено як державний інструмент військово-патріотичного виховання рф;
згодом його діяльність поширено на тимчасово окуповані території України, включно з Кримом, а також Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською областями;
у період 2019–2025 років до руху залучено близько 6 тисяч українських дітей віком від 6 до 18 років;
зафіксовано випадки подальшого вступу учасників руху до збройних сил рф після досягнення повноліття.
У лютому 2026 року ювенальні прокурори Офісу Генерального прокурора повідомили про підозру вісьмом особам, які забезпечували функціонування цієї системи на окупованій території, а в жовтні 2025 року викрито організовану мережу керівників осередків руху, причетних до мілітаризації дітей та поширення матеріалів, що виправдовували збройну агресію рф.
За матеріалами Офісу Генерального прокурора України
Допомогти "Службі розшуку дітей" - тут
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб першими отримувати важливі суспільно-громадські новини та ексклюзивні матеріали від «Магнолія-ТВ». Будьте в курсі подій, які формують країну.
Join "Magnolia-TV" on Facebook!