Олігарху - втікачу Сергію Курченку та його спільникам повідомлено про підозру, - Офіс Генпрокурора

Під час слідства встановлено, що вказаний олігарх спільно з керівництвом РФ та іншими співучасниками з метою особистого збагачення на окупованій території Донецької та Луганської областей захопили вугільні, металургійні та коксохімічні підприємства, організували виготовлення металургійної та коксохімічної продукції і розграбували вугілля. Виготовлена продукція та вугілля вивозилося з території України до РФ, а в подальшому до інших держав світу.
Отримано понад 1 млн файлів, які розкрили злочинну схему і причетних до її організації та реалізації осіб. Cеред отриманих документів – сканкопії митних декларацій із пакетами додатків до них щодо вивезення вугільної та іншої продукції з тимчасово окупованих територій України до РФ, відповідні договори, а також електронне листування фігурантів, яке дає детальне уявлення про етапи реалізації протиправних дій, вклад співучасників, залучені підприємства, маршрути вивезення, отримувачів і т.п.
Аналізом вказаних документів підтверджено вивезення з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей України за період з 21.03.2017 по 31.12.2021 роки:
- вугільної продукції в загальній кількості 6 566 018,510 т. на загальну суму – 227 607 364,34 дол. США (6 068 945 200,77 грн.);
- металопродукції в загальній кількості 3 993 744,348 т на загальну суму – 1 780 735 538,72 дол. США (47 339 492 296,64 грн.);
- коксохімічної продукції в загальній кількості 294 336,596 тон на загальну суму – 62 765 165,04 дол. США (1 669 586 249,72 грн.)
Отримувачами вказаної продукції стали щонайменше 441 компаній з РФ, а також 31 компанії інших країн світу, зокрема: Республіки Польщі, Латвійської Республіки, Литовської Республіки, Естонської Республіки, Фінляндської Республіки, Республіки Казахстан, Республіки Грузія, Республіки Таджикистан, Республіки Грузія, Республіки Білорусь.
Разом з цим, встановлено що на вивезену з тимчасово окупованої території України продукцію та сировину на території РФ виготовлялися «чисті» документи, де вказувалося, що державою походження є РФ, що дозволяло вільний їх продаж (без потенційно можливих негативних економічних наслідків, через продаж-купівлю вугілля видобутого, а продукції виготовленої, на тимчасового окупованих територіях України).
Враховуючи, що вказані дії вчинялися під час та з використанням триваючого міжнародного збройного конфлікту, про що достеменно було відомо співучасникам, а також те, що указані дії заборонені міжнародним гуманітарним правом, вказана протиправна діяльність є воєнним злочином.
На сьогодні, повідомлено про підозру 8 особам у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, а саме порушенні законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вчинених за попередньою змовою групою осіб.
Підозрювані особи:
- громадянин України біглий олігарх, який після революції гідності 2014 року переховується в РФ;
- заступник міністра економічного розвитку РФ;
- керівник Департаменту Міністерства економічного розвитку РФ;
- колишній перший заступник голови уряду однієї з областей РФ та керівник основного підприємства, задіяного у даній злочинній діяльності;
- громадянин України який призначений директором однієї з компаній РФ, що задіяна в злочинній діяльності;
- громадянин України який виступав представником за довіреністю однієї з іноземних компаній, що задіяна в злочинній діяльності;
- громадянка РФ, яка призначена директором однієї з компаній РФ, що задіяна в злочинній діяльності;
- громадянин України, який виступав представником за довіреністю однієї з іноземних компаній, що задіяна в злочинній діяльності.
Усі вони перебувають на території держави-агресора та на тимчасово-окупованих територіях України.
Слід зазначити, що аналіз отриманої за результатами слідчих дій інформації, об’єм якої складає понад 2,5 ТБ, тривав понад два з половиною роки.
Для можливості роботи із вказаною кількістю, об’ємом інформації та видами файлів, фахівцями ДКІБ СБ України створено спеціальний софт який дозволив систематизувати документи та встановити масштаби розграбування .
За результатами проведених на цьому тижні на території України обшуків у осіб, які також можуть бути причетними до вказаних злочинів, вилучено цифрові носії інформації на яких наявна бухгалтерська документація, яка також підтверджує зазначену злочинну діяльність. Наразі здійснюється її перевірка з метою встановлення інших причетних осіб та буде надана відповідна кримінально-правова оцінка.
Досудове розслідування здійснюється ГСУ СБУ за оперативного супроводження ДКІБ СБУ.
За матеріалами Офісу Генерального прокурора України
Допомогти "Службі розшуку дітей" - тут
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб першими отримувати важливі суспільно-громадські новини та ексклюзивні матеріали від «Магнолія-ТВ». Будьте в курсі подій, які формують країну.
Приєднуйтесь до "Магнолія-ТВ" на Facebook!