Перейти до основного вмісту

Авторська колонка

Чи потрібно карати в Україні за подвійне громадянство?

Тарас Чорновіл Народний депутат України 4-х скликань

Усі статті

       Для початку треба виконувати той закон, який є. Закон, який є на сьогоднішній день передбачає, що особа, яка свідомо прийняла громадянство іншої держави, цим декларує, що вона відмовилась від українського громадянства. Тому доки цей закон діє - його треба виконувати у цій формі. І хоча б чиновників, депутатів чи тих, хто має доступ до державної таємниці, які мають подвійне громадянство, треба українського громадянства позбавляти. Закон має виконуватися за будь-яких обставин.

       А якщо ми говоримо про те, як має все бути далі, то моя позиція наступна. Я вважаю, що конституційну норму, що Україна допускає в себе тільки одне громадянство можна була б теоретично трактувати як невизнання другого громадянства і необхідність кримінальної відповідальності для людей, які приховують факт подвійного громадянства.

       Але після того, як почалась війна з Росією найбільшою проблемою подвійного громадянства – стало російське громадянство. У Криму воно відіграло ключову роль під час анексії.

       Думаю, потрібно визнати, що подвійне громадянство може набуватися до тих країн, з якими Україна має спеціальну угоду про визнання факту подвійного громадянства. Це має вирішувала українська влада. Наприклад, Верховна Рада вирішила, що з Польщею, Ізраїлем та Америкою ми можемо мати подвійне громадянство, а з Росією – ні. Отже, підписуємо відповідні угоди. І закон, який легалізує подвійне громадянство може бути лише до тих країн, які передбачені міжнародними умовами.

      Я впевнений, що за таких умов, можна визнати наступні рамки:

  • будь-хто має право на подвійне громадянство. Але важливою умовою є те, що Україна не визнає тих прав, які за особою здобуваються внаслідок множинного громадянство. Тобто нас не хвилює, які права він набуває в іншій країні.
  • офіційно декларується факт множинного громадянства.
  • за недекларування застосовується кримінальне покарання.
  • вводяться певні обмеження щодо займання посад, можливо щодо служби в армії, займання офіцерських посад,  заборона на доступ до державної таємниці, заборона на службу в органах самоврядування, заборона роботи на Держслужбу.

     Лише за таких обмежень подвійне громадянство в Україні могло би бути.

Думка редакції може відрізнятися від авторської. Редакція сайту не несе відповідальності за зміст цієї публікації.
X