Skip to main content

Авторська колонка

Чи треба карати ЗМІ за маніпуляцію?

Анна Маляр Юрист-кримінолог, кандидат юридичних наук

All articles

Карати змі за маніпуляцію - це як?

       Коли люди без юридичної освіти закликають за щось нове карати, тобто за криміналізацію певної дії, вони абсолютно не уявляють, що кримінальне право - це наука точна, як математика. Неточною її роблять неуки в парламенті. Ідея карати ЗМІ за маніпуляції, як би це зрозуміло пояснити, не може бути реалізована в правовому полі. Хіба за принципом - "папір все стерпить" та керуючись нормою Конституції про відсутність відповідальності нардепів за результати голосування.

       Чому це технічно неможливо? Бо немає лінійки чи ваг, тобто однозначного і беззаперечного критерію, яким можна відділити маніпуляцію від не маніпуляції. Для того, щоб карати ЗМІ за маніпуляцію, потрібно спочатку в законі визначити - що ж таке маніпуляція. Тобто встановити критерії.

       Всі прекрасно розуміють, що за допомогою змі можна впливати на людей з метою нав"язування певних ідей, цінностей, форми поведінки. Але розуміти і довести в суді - це різні речі. Скажімо, те, що телеканал для заставок використовує дуже красивий музичний та відео ряд - це маніпуляція. Те, що ведучі на телеекранах красиві - маніпуляція. Навіть назва каналу - це вплив на свідомість. Назва статті - теж інструмент впливу. Репутація автора матеріалу - це вплив. Все, на сьогодні, що створює та передає інформацію - це маніпуляція. Навіть сторінки звичайних людей в соцмережах, накладні вії та одяг оверсайз. Нема маніпуляції лише у вбиральні. Там де людина наодинці з собою.

       Якщо почати карати ЗМІ за маніпуляцію, тоді треба просто заборонити ЗМІ. Бо я не бачила ще ЗМІ, який би не використовував ті чи інші інструменти впливу на аудиторію з різною метою. Як, власне, не бачила і людей, які б не хотіли справити краще враження про себе, ніж вони є, тобто маніпулювати. Тому треба визначитись, що ви хочете захистити. Якщо мізки і свідомість людей від стороннього впливу, тоді створіть їм нову релігію. А якщо ви хочете захистити державу від руйнівних інформаційних операцій ворога, тоді це не про заборону маніпуляцій як таких.

             Тоді треба:

  • -створювати потужну інформаційну альтернативу та противагу,
  • -створити систему миттєвої реакції на інформаційні диверсії РФ під прикриттям деяких наших змі,
  • - треба встановити критерії для визначення інформації, що посягає на безпеку нашої держави,
  • - треба прийняти закон про інформаційний режим в умовах війни,
  • - треба нарешті скоординувати інформаційні потоки органів державної влади та представників влади, бо сьогодні саме інформація від представників влади перетворює інформ.поле України в смітник та ослаблює критичне мислення людей.
The editorial opinion may differ from the author's. The editors of the site are not responsible for the content of this publication.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Чи має бути російськомовний ТВ канал, щоб доносити правду до жителів Донбасу? Олександр Васильєв Fri, 11/08/2019 - 14:15
Чим небезпечний закон про викривачів корупції Олександр Васильєв Fri, 11/08/2019 - 13:32
Чи є перспектива засудити журналістів, які оприлюднили переписку з повіями? Олександр Васильєв Sat, 11/02/2019 - 14:51
Чи брешуть в Слузі Народу і чи можна обманути поліграф? Олександр Васильєв Fri, 10/25/2019 - 17:39
Я фигурант базы ”сепаратистов” сайта «Миротворец»! И вот, как я к этому отношусь Олександр Васильєв Fri, 10/25/2019 - 13:28
X